راهکارهای کاهش هزینه‌های جاری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 استادیار دانشکده ارتباطات و رسانه دانشگاه صداوسیما

2 کارشناسی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه علامه طباطبائی

چکیده

این پژوهش به دنبال آن بوده است تا به‌عنوان یکی از رویکردهای مقابله با حل مشکلات مالی، راهکارهای کاهش هزینه‌ها در سازمان صداوسیما را شناسایی نماید. رویکرد پژوهش حاضر شناسایی حداکثری این راهکارها در زمینه‌های مختلف بود تا در قدم‌های بعدی مبنای اقدامات پژوهشی و اجرایی قرار گیرد. برای این منظور با 14 نفر از خبرگان و صاحب‌نظران حوزه رسانه که به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شده بودند، مصاحبه عمیق صورت گرفته و سپس بر اساس روش تحلیل محتوای کیفی ابتدا مضامین مرتبط با سؤالات پژوهش از داده‌های حاصل از مصاحبه استخراج گردید و سپس در فرآیند کدگذاری باز به هر یک از این مضامین یک کد اختصاص داده شد و سپس در کدگذاری محوری این کدها دسته‌بندی شد. نهایتاً 70 راهکار کاهش هزینه در 8 مقوله از دل مصاحبه‌ها استخراج گردید. برون‌سپاری تولید و تبدیل عوامل تولید درون سازمان به پیمانکار خصوصی، و تدوین نظام برون‌سپاری تولیدات سازمان به همراه رتبه‌بندی و ارزیابی تهیه‌کنندگان، اعمال نظام جذب، رشد و ارتقاء نیروی انسانی در جهت افزایش بهره‌وری نیروی انسانی سازمان، اعمال نظام مدیریت فناوری، واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه سازمان، اختصاص بودجه به واحدهای هزینه‌ای و کنترل پروژه‌های کلان سازمان و برنامه‌های مناسبتی جهت کنترل هزینه‌ها، استانداردسازی فرآیندهای سازمانی و ... بخشی از اصلی‌ترین راهکارهای شناسایی‌شده جهت کاهش هزینه‌ها در سازمان صداوسیما در این پژوهش است.

کلیدواژه‌ها


اشناب، سعید(1378). برنامهریزی تولید در سازمان صداوسیما، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، سامانه گنج: http://ganj.irandoc.ac.ir/articles/101120

بلوچر، چن و لین(1395). حسابداری مدیریت با تأکید بر دیدگاه استراتژیک، تهران: انتشارات ترمه.

 خان‌باباخانی هدیه؛ سارا ابوالصدق و فلورا فروغیان(1393). طراحی نظام کنترل پروژههای سازمان صداوسیما(مطالعه موردی اداره کل اطلاعات و برنامه‌ریزی معاونت سیما). کنفرانس بین‌المللی یافته‌های نوین پژوهشی در مهندسی صنایع و مکانیک، تهران: کنفرانس بین‌المللی یافته‌های نوین پژوهشی در مهندسی صنایع و مکانیک.

خجسته، حسن(1393). راهبرد بازارسازی، راهی برای ارتقاء کیفیت و کاهش

رهنمای رودپشتی، فریدون(1388). هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت/ مدیریت برمبنای فعالیت. تهران: ترمه.

سهرابی، روح الله؛ سیدجلال سیدشکری و الهام جعفری(1392). بررسی تأثیر برون‌سپاری برکسب و کارهای حوزه رسانه (مطالعه موردی صداوسیمای مرکز همدان). اولین همایش مدیریت کسب و کار، همدان: شرکت علم و صنعت طلوع فرزین، دانشگاه بوعلی سینا.

شیم، جی.کی و جویل سیگل(1392). حسابداری مدیریت، ترجمه پرویز بختیاری، تهران: سازمان مدیریت صنعتی.

عالی‌زاده عبدالرضا و زهرا مفاخر(1386). بررسی حوزه فنی سازمان صداوسیما با استفاده از سیستم کاری، پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت. تهران.

عظیمی، سیدحمیدرضا (1395). زنجیره ارزش، پایگاه اطلاع‌رسانی صنعت،بازیابی شده از سایت: http://www.myindustry.ir/strategic-management/article/value-chain.html

علی‌اصفهانی فریبرز(1372). روش‌های بالابردن کارآیی در کارکنان ستادی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، سامانه گنج: http://ganj.irandoc.ac.ir/articles/11683

فراهانی، نازنین(1390). بررسی ارزیابی مدیران وتهیه‌کنندگان شبکه اول سیما و صاحبنظران رسانه از سیاست‌های برون‌سپاری برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران، تهران: پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشگاه صداوسیما.

فرهنگ، منوچهر(1384). فرهنگ علوم اقتصادی. تهران: آسیم.

محسنی، مهدی(1394). شیوههای نوینِ درآمدزایی برای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با رویکرد اقتصاد مقاومتی. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، پایگاه گنج: http://ganj.irandoc.ac.ir/articles/840255.

مهاجرانی، رامین(1394). مطالعه تطبیقی بودجه‌بندی سریال‌های الف با تئوری‌های بودجه‌بندی، تهران: پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد دانشگاه صداوسیما.

نژادعبدالله، عباس(1377). بررسی سیستم بودجه شبکه اول سیما و ارائه ویژگیهای سیستم بهینه جهت برنامهریزی و کنترل مالی، تهران: پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تهران.

نمازی، محمد و همکاران(1392). حسابداری مدیریت استراتژیک از تئوری تا عمل. تهران: سازمان چاپ و انتشارات وابسته به اوقاف و امور خیریه.

وفادار، علی(1394). مطالعه تطبیقی تولیدات مستند برون‌سپاری شده وتولیدات تهیه شده درداخل سازمان صداوسیما. تهران: پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشگاه صداوسیما.