پیشرفت‌های نوین در فرایند تولید، توزیع و دریافت پیام در نظام رسانه‌ای جهانی باعث بروز تحولات عمیق در روابط فرهنگی و اجتماعی انسان‌ها، گروه‌ها و ملت‌ها شده است. در حقیقت فناوری‌های ارتباطی به عنوان عامل مهمی در شکل‌دهی به هویت فردی و اجتماعی بدل شده و بنابراین، توجه به این تحولات در مطالعات رسانه‌ای امری ضروری است.

بی‌تردید دانشگاه صداوسیما به‌عنوان عالی‌ترین مرکز جامع آموزش و پژوهش رسانه‌ای در کشور، با بهره‌گیری از غنای تجربه اندوخته اصحاب رسانه و دانش صاحبنظران علوم رسانه و هنر، وظیفه دارد زمینه‌های لازم برای تحقیق و نظریه‌پردازی را در این عرصه فراهم کند. انتشار فصلنامه علمی پژوهشی «رسانه‌های دیداری و شنیداری» به عنوان منبع و مرجعی معتبر در علوم  رسانه با همین هدف انجام می‌شود.

این فصلنامه که به‌منظور توسعه مرزهای دانش در حوزه رسانه و نشر یافته‌های پژوهشی در این حوزه منتشر می‌شود در سال‌های گذشته با عنوان فصلنامه «رادیو تلویزیون» منتشر می‌شد و براساس آئین‌نامه کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال 1396 با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی فصلنامه به نشانی Javm.iribu.ac.ir مراحل دریافت، ارزیابی و پذیرش مقالات را به طور کامل و به صورت الکترونیکی به انجام رسانده و با بارگذاری شماره‌های منتشر شده از سال 1387 بر روی سامانه، آرشیوی کامل جهت دسترسی پژوهشگران به شماره‌های پیشین را فراهم کرده است.

دریافت گواهی اعتبار علمی پژوهشی در مهرماه 1397 از سوی دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همراه با نمایه شدن مقالات در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از دی ماه سال 1397 و اختصاص شناسه دیجیتال (DOI) به مقالات ارزیابی و چاپ شده، نشانی است از روند رو به رشد و ارتقاء سطح علمی مقالات فصلنامه در راستای رسیدن به جایگاه مرجعیت علوم رسانه‌های دیداری و شنیداری در کشور.

امیدواریم با عنایات حضرت حق و تداوم همراهی استادان، پژوهشگران و صاحبنظران علوم رسانه، این نشریه به زودی جایگاهی ممتاز در میان نشریات علمی - پژوهشی کشور دست یابد.